Laserowe rozbijanie kamieni

Mało inwazyjne laserowe rozbijanie kamieni nerkowych

laserowe rozbijanie kamieni nerkowych

Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych metodą RIRS

Do kamicy nerkowej oraz moczowodowej dochodzi, gdy w układzie moczowym wytworzą się nierozpuszczalne i twarde złogi mineralne, zwane kamieniami. Tworzą je skrystalizowane substancje chemiczne, które nie zostały rozpuszczone przez nerki w procesie filtracji. Panowie borykają się z tą chorobą kilkakrotnie częściej od pań. Dużą skłonność do kamicy nerkowej mają mężczyźni z przerostem prostaty. Kamienie mogą doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania nerek. Obecnie istnieje jednak nowoczesna i nieinwazyjna metoda ich usuwania. Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych, bo o tej metodzie mowa, to inaczej RIRS.

Czym objawiają się kamienie nerkowe?

Osoby dotknięte chorobą kamicy nerkowej odczuwają często lekki i tępy ból w okolicy lędźwiowej oraz częściej niż zwykle mają potrzebę oddawania moczu. Niekiedy jednak może zaatakować nas nagły i silny ból, któremu towarzyszyć będzie mocne i częste parcie na pęcherz, czyli tzw. kolka nerkowa. Przy ataku kolki mocz oddaje się w skąpych ilościach i czasem zauważa się w nim obecność krwi. Jeśli dojdzie do zakażenia, to mogą wystąpić dreszcze i gorączka. Do ataku kolki nerkowej nierzadko dochodzi podczas wysiłku fizycznego, ponieważ ruch może spowodować przemieszczanie się kamienia, który zablokuje drogi moczowe. W takim wypadku konieczna może być operacja laserowa.

Na czym polega zabieg RIRS?

Kamienie nerkowe są nierozpuszczalne i wymagają leczenia zabiegowego. Do niedawna leczenie kamicy nerkowej przebiegało jedynie poprzez wykonanie tradycyjnej operacji chirurgicznej w szpitalu. Dzięki postępowi medycyny obecnie mamy dostęp do mniej inwazyjnych i nowocześniejszych metod usuwania kamieni nerkowych. Jedną z nich jest laserowe rozbijanie kamieni.

Zabiegi laserowe tego typu polegają na kruszeniu złogów za pomocą lasera wprowadzanego przy użyciu giętkiego przewodu do cewki moczowej, przez pęcherz i moczowód do miedniczki nerkowej. Dzięki RIRS istnieje możliwość usunięcia kilku kamieni jednocześnie w wielkości od 0.5 do 2.5 cm. Przy tym sposobie leczenia kamicy nie dochodzi do żadnych nakłuć czy nacinania skóry i istnieje niskie ryzyko powikłań. Laserowe usuwanie kamieni przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, pod kontrolą RTG. Jest to zabieg mało inwazyjny i bezbolesny, dzięki czemu pacjent nie wymaga długiej hospitalizacji. Zwykle są to około 2 dni, a powrót do zdrowia następuje dość szybko. Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych jest obecnie jedną z najbezpieczniejszych opcji leczenia pacjentów zmagających się z kamicą nerkową.

laserowe rozbijanie kamieni nerkowychRIRSkolka nerkowaoperacja laserowalaserowe rozbijanie kamienizabiegi laserowelaserowe usuwanie kamieni